20 czerwca 2022

Kiedy trenować rano, po południu czy wieczorem?

Czy należy trenować rano, po południu czy wieczorem?

 

Poranne treningi są najkorzystniejsze dla wzrostu mięśni. Dzieje się tak dlatego, że mięśnie rosną w ciągu dnia, a rano naczynia krwionośne są otwarte, dzięki czemu do mięśni dopływa więcej krwi. Ponadto o tej porze zmienia się zegar, przechodząc z trybu nocnego na dzienny. Oznacza to, że Twój organizm w naturalny sposób preferuje okresy rytmu okołodobowego w stosunku do okresów stresu lub przetrenowania. Jeśli zależy Ci na szybkim przyroście masy mięśniowej, zalecałbym trening rano. W ciągu reszty dnia nasze ciała mają produkować naturalny testosteron tylko podczas snu. Tak więc nawet jeśli nasz poziom testosteronu w spoczynku pozostaje wysoki przez cały dzień, to wzrost wywołany treningiem powoduje dodatkowy przypływ hormonów pobudzających wzrost testosteronu, takich jak IGF-1 (insulinopodobny czynnik wzrostu 1), które pomagają nam spalać tłuszcz, budować mięśnie i zwiększać wydolność organizmu. Badania wykazały, że mężczyźni, którzy trenują rano, mają nawet 5 razy wyższy poziom mTNG (metabolicznego i jądrowego czynnika wzrostu) niż ci, którzy nie trenują przed południem.

 

O jakiej porze dnia powinieneś trenować?

Nie ma jednej pory dnia, która byłaby najlepsza dla wszystkich. Każdy ma inne preferencje, potrzeby i wyzwania. Niektórzy wolą być aktywni rano, podczas gdy inni mogą wymagać więcej wysiłku wieczorem. Należy też uważać, by nie przesadzić. Każda osoba ma inne preferencje, dlatego należy zwrócić się o poradę do dietetyka i nauczyciela wychowania fizycznego. Najlepiej jest rozpocząć trening na początku dnia, zanim poczujemy głód lub pragnienie. Dzieje się tak dlatego, że przetwarzanie pokarmu wymaga więcej energii, gdy jesteś głodny lub spragniony, a zatem możesz popełnić więcej błędów podczas jedzenia i wykorzystać cały swój potencjał. Dlatego właśnie zawsze lepiej jest trenować rano niż wieczorem. Jeśli jednak uważasz, że poranne treningi są zbyt wymagające, możesz spróbować wykonać je później w ciągu dnia. Treningi popołudniowe są dobrym rozwiązaniem, ponieważ dają Ci więcej czasu na relaks i odpoczynek.

 

Treningi poranne

Poranne to włoskie słowo oznaczające śniadanie i jest to najczęściej spożywany posiłek śniadaniowy na świecie. Choć dobrze jest jeść zbilansowane, zdrowe śniadania, ważne jest także, by trening poranne był częścią codziennej rutyny. Zaleca się, abyś jadł poranne na 5-6 godzin przed rozpoczęciem treningu. W ten sposób będziesz mieć odpowiednią ilość energii, aby przygotować wszystko do ćwiczeń i móc się skupić na treningu. Zaleca się też wypicie 2-3 szklanek wody i kawałka owocu lub warzywa podczas spożywania porannej, by ułatwić trawienie i zatrzymać wodę w organizmie.

 

Treningi popołudniowe

Po poranku nadszedł czas na trening. Treningi powinny trwać od 12 do 18 godzin, ale mogą się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb. Najlepiej jest unikać treningów po godzinie 18.00, ponieważ w ten sposób mniej obciążasz organizm i zmniejszasz prawdopodobieństwo osiągnięcia pełnego potencjału. Jeśli musisz, zawsze możesz rozważyć dodanie godziny lub dwóch. Najlepiej wybrać ćwiczenie, które pozwala trenować przez dłuższy czas. Na przykład rano wolisz robić przysiady, a po południu możesz je wykonywać dłużej i mocniej. Kolejną zaletą dłuższych treningów jest to, że na późniejszym etapie łatwiej jest dodać ćwiczenia z ciężarkami lub oporowe, gdy osiągnie się już odpowiednią wytrzymałość.

 

Trening wieczorny

W końcu nadszedł czas na wieczorny trening. Większość ludzi słyszała powiedzenie, że ćwiczenia są po, a nie w trakcie, więc możesz wybrać poziom intensywności, który różni się od Twojej codziennej rutyny. Na przykład, gdy jesteś zestresowany lub pod dużą presją, wolisz ćwiczyć z większą intensywnością. Najlepiej nie wybierać ćwiczeń, które wymagają poruszania całym ciałem, ponieważ utrudni to osiągnięcie pełnego potencjału organizmu podczas treningu.

 

Czy powinieneś trenować rano, po południu czy wieczorem?

To prawda, że poranne treningi są najkorzystniejsze dla wzrostu mięśni, ale powinieneś dokładnie rozważyć kompromisy związane z każdym z tych harmonogramów. Na przykład, czy naprawdę musisz trenować rano? Lepiej unikać forsownych ćwiczeń we wczesnych godzinach porannych, ponieważ mogą one stanowić dodatkowe obciążenie dla organizmu ze względu na zwiększone tętno i przepływ krwi. Podobnie, czy naprawdę trzeba trenować po południu? Jest to czas, w którym większość ludzi stara się zrelaksować, więc obciążając organizm dodatkowym wysiłkiem, wyrządzasz sobie niedźwiedzią przysługę.

 

Powiązane wpisy